article24 mars, 2011Regjeringen overstyrer studentene

Empty meeting space (foto viettrung9985)

I dag går Landsstyret i Norsk studentorganisasjon hardt ut mot regjeringens for slag til endringer i studentsamskipnadslovgivningen. NSO er svært kritisk til at regjeringen vil fjerne studentstyringen av studentsamsipnadene.

Pressemelding Norsk studentorganisasjon 24/3-11

Studentsamskipnadene skal være av og for studentene. Hvis ikke regjeringen snur i denne saken vil Tora Aasland bli husket som den statsråden som fjernet studentstyringen av studentsamskipnadene, uttaler Anne Karine Nymoen, Leder av Norsk studentorganisasjon.

Siden den første studentsamskipnaden ble etablert i 1939 har de vært styrt av studentene. I sitt forslag til ny studentsamskipnadslov har regjeringen foreslått at avgjørelser i saker som har vesentlig betydning for studentsamskipnadenes organisering av tjenester og økonomi skal avgjøres ved 2/3 flertall, og videre at departementet skal ha anledning til å avsette styret i særlige tilfeller. Dette er et direkte angrep på studentstyringen.

-Vi begriper ikke hvordan et sånt forslag kan komme fra SV og denne regjeringen, vi håper SVs landsmøte nå i helgen kan få Tora Aasland og regjeringen til å snu, sier Nymoen.

Til Kunnskapsdepartementets høring om endringer i studentsamskipnadslovgivningen:

Kontaktpersoner:
Leder av NSO, Anne Karine Nymoen: 957 92 556

Pressebilder:
Anne Karine Nymoen (foto: NSO)