article22 februar, 2012Uholdbart fra EU-domstolen: Kan koste Norge ½ statsbudsjett

EU05-1

EU-domstolen uttalte i forrige uke at det ikke kan stilles krav til at utlendinger har bodd i landet en viss tid før de kan motta studiestøtte til studier i utlandet, melder ABC nyheter. Norsk studentorganisasjon synes uttalelsen fra domstolen er hårreisende. Ut fra NSOs tall, vil dette forslaget vil verste fall koste Norge et ½ statsbudsjett

Pressemelding fra Norsk studentorganisasjon (NSO) 22/2-12

- Det sier seg selv at det er uholdbart om Norge skal finansiere utenlandsstudiene for alle EU-borgere , sier leder i NSO, Kim Kantardjiev.

Etter NSOs sine beregninger vil det koste Norge i verste fall nesten 460 milliarder basert på EUs mål om 20 % mobilitet, 11 millioner studenter, og maks lån og stipend fra Lånekassen på 209 020,- kr. Til sammenligning er statsbudsjettet for 2012 på 1006 milliarder. Det vil si at i absolutt verste fall, vil dette koste Norge et halvt statsbudsjett i året.

Norge har en svært bra studiestøtteordning for studenter som ønsker å studere i utlandet, hvor man både får støtte til livsopphold og støtte til skolepenger.
Norsk studentorganisasjon (NSO) mener det er uholdbart dersom uttalelsen innebærer at Norge er forpliktet til å betale studiestøtte for studenter fra alle EU-landene uavhengig av om de har en tilknytning til Norge .

- EU har kanskje en intensjon om at det skal bli mer rettferdig for alle, men det hjelper ingen at alle får det like dårlig som de dårligste. Realiteten i forslaget er at Norge må avvikle sine gode ordninger eller endre dem til et avskrekkende nivå, sier Kantardjiev.

EU-domstolen med uttalelse:
EU kan presse Norge til å gi stipend til utlendinger i utlandet (ABC nyheter 21/2-12)

Kontakt:
Leder av Norsk studentorganisasjon (NSO), Kim O. Kantardjiev: 957 92 556

Foto
Leder i NSO Kim Kantardjiev (foto NSO)