I dag tok Oddmund Løkensgard Hoel over som statsråd for høyere utdanning og forskning. Han har vært statssekretær for samme område siden 2021.
Pressemelding fra Norsk studentorganisasjon (NSO) 23. januar 2024
-Vi gleder oss til å se Oddmund Løkensgard Hoel tre inn i rollen som statsråd og bli den nye ministeren for studentersier Oline Sæther, leder av norsk studentorganisasjon (NSO).
Videre oppfatter NSO Hoel som lyttende og opptatt av å utvikle en kunnskapsbasert politikk.
2024 blir et viktig år for norske studenter. Flere større prosesser skal behandles, og det er fremdeles mye å gjøre for å bedre studentenes økonomi, rettssikkerhet og utdanningskvalitet.
-Fuskeregelverket må ryddes opp i, og studenter kjenner på kroppen at en fortsatt lav studiestøtte gir ulike muligheter til å prioritere studiene være. Sammen med SV har regjeringen løftet studiestøtta over to statsbudsjett, men vi er fortsatt langt fra målet om en robust og forutsigbar studiestøtte, fortsetter studentlederen.
Som ny statsråd vil Hoel være ansvarlig for forslaget om nytt opptakssystem for høyere utdanning og en stortingsmelding om viktige profesjonsfag som lærere og sykepleiere.
-Utfordringene står i kø! Derfor gir vi også Hoel en kaffekanne i velkomstgave slik at han har det som trengs for å jobbe dag (og natt) for norske studenter, avslutter Sæther