I budsjettforslaget viser regjeringen at fjorårets satsning på studenter bare var et blaff. NSO hadde forventet mer.
- Prisene galopperer av gårde og vi kjenner det på lommeboka. Den snaue justeringen av studiestøtta gjør at vi studenter faller enda lenger bakpå når mat- og leieprisene har hatt en drastisk vekst, sier en skuffet Oline Sæther, leder av Norsk studentorganisasjon (NSO).
I forkant av budsjettkonferansen i august sa statsministeren at regjeringen ville styrke velferden til de som trenger det mest og nevnte spesifikt studenter.
- Jeg hørte hva statsministeren lovet. Disse lovnadene finner vi ikke igjen i budsjettet, sier Sæther.
I regjeringens budsjettforslag prisjusteres studiestøtten med 3,8 prosent. Dette gir en beskjeden økning på 472 kr i måneden i en tid der prisveksten har vært stor. Justeringen gir ikke studentene mer å rutte med i året som kommer. NSO mener at regjeringens lovnader fra Hurdalsplattformen om å legge til rette for en bedre studentøkonomi ikke reflekteres i statsbudsjettet.
I fjorårets forhandlinger sikret SV studentene et pusterom da de fikk med seg regjeringspartiene på å øke studiestøtta med 7 prosent – noe som tilsvarte 9022 kr mer i året. I år foreslår regjeringen en justering som tilsvarer 5200 kr i året.
- Vi håper SV i forhandlinger med regjeringspartiene blir enige om en fortsatt offensiv satsning på oss studenter, slik at vi får mulighet til å bruke tiden på lesesalen heller enn ved kassaapparatet, avslutter en håpefull Sæther.
NSOs statsbudsjettprioritering for 2024
Prinsippet om gratis høyere utdanning for alle, kvalitet i høyere utdanning og like muligheter til utdanning er grunnleggende og skal være førende for NSOs arbeid med statsbudsjettet. NSOs krav til statsbudsjettet 2024 er:
- Studiestøtten økes og knyttes til 1,5 ganger grunnbeløpet i folketrygden.